• Dezinfekcia

Harmonogram domácich prác

Určite máte radosť ak ste si splnili sen o novom rodinnom dome. Prináša to celý rad výhod, ale aj dávku zodpovednosti.

O vašu domácnosť je potrebné sa pravidelne starať, aby bolo všetko ako v bavlnke. Je dobré ak máte čisto a upratané. Vykonávanie pravidelných údržbárskych a čistiacich činností sa môže mnohým novým majiteľom domov javiť ako veľmi nepríjemná a náročná práca. Má to však veľký význam, ak chcete predísť zbytočným komplikáciám a minúť veľké množstvo peňazí na prípadné opravy.

Dôležité je stanoviť si harmonogram, čo je kedy potrebné vykonať

Či už ide o upratovanie alebo údržbu je dobré mať plán práce. Čo je potrebné urobiť každý týždeň, mesačne alebo sezónne? Zostavili sme užitočného sprievodcu, ktorý Vám pomôže s domácimi prácami. Vykonávanie rýchlych čistiacich a údržbárskych prác Vám ušetrí čas a peniaze a predídete veľkým opravám. Väčšinou ide o domáce práce, ktoré si nevyžadujú veľa času ani zručností. Medzi ne patrí čistenie odtokov, výmena filtrov odsávača pár, kontrola kanalizácie, poprípade detektorov dymu.

Dôležité je tiež skontrolovať tesnosť, tesnenie a škárovanie umývadiel, WC a sprchovacieho kúta. V prípade prasklín môže totiž voda presakovať a napáchať zbytočné škody. Potrebná je aj kontrola v exteriéri okolo domu. Napríklad je potrebné zistiť, aký je stav zvodov a odkvapov. Mnohé úlohy nie je potrebné vykonávať tak často. Napríklad kontrola zmäkčovača vody, okien, okeníc a vykurovacieho systému, čistenie odkvapu, potrubí a kanálov stačí robiť pred a po ukončení sezónny.

Upratovanie a čistenie má tiež svoj časový plán

Čo sa týka upratovania a čistenia treba povedať, že je to individuálne a často záleží od domácej panej, čo chce a potrebuje, respektíve má čas vykonať. Ak nestíhate je na túto prácu ideálne prizvať upratovaciu službu.

Tá Vám uľahčí rutinné práce ako je vysávanie a umývanie podláh a utieranie prachu alebo pomôže s časovo náročnejšími úlohami ako je umývanie okien, čistenie kobercov alebo čalúnení. Tie samozrejme nie je potrebné vykonávať mesačne, ale z hygienických dôvodov sa odporúča ich čistenie aspoň raz za štvrť rok.